Drømmetur til Spania – minner for livet
Postet av Enebakk IF - Fotball den 6. Okt 2025
Eventyret i Spania for ungdomslaget er nå over, og for en tur det ble! Dagene har vært fylt med fotball, CrossFit, yoga, samhold, latter og opplevelser som har skapt minner for livet. Gjennom treningsøkter, felles måltider og bading både i bassenget og på stranda har guttene vokst både som spillere og som lag.
— Det er vanskelig å trekke ut noen spesielle saker, men det samholdet som gutta har vist på den turen er noe av det råeste jeg har opplevd med så mange forskjellige personligheter som dro på tur, legger trener Arnt til.
— Ja, det har vært en helt rå opplevelse, både for guttene og oss trenere. Dette kommer de til å ha med seg for resten av livet, sier trener Reidar.
Treningsleiren har styrket lagånden, utviklet vennskap og skapt en enda sterkere følelse av fellesskap. Dette er erfaringer og relasjoner som vil bety mye for guttene i tiden fremover.
— Det har vært fantastisk å se hvordan guttene tar vare på hverandre og skaper et trygt og inkluderende miljø. Denne turen viser hva ekte lagånd handler om. Jeg ønsker også å rette en stor takk til alle som har støttet oss på veien – både trenere, foreldre og alle som har støttet oss på de utallige dugnadene som gjorde denne turen mulig. Uten dere hadde dette eventyret ikke blitt en realitet, sier lagleder Anita.
Tusen takk for at dere heier på oss – dette var virkelig en drømmetur!
Hilsen fra ungdomslaget
Enebakk-gutta tok Hamar med storm 👏💚
Postet av Enebakk IF - Fotball den 9. Sep 2025
Det finnes øyeblikk som minner oss på hvorfor vi elsker idretten – og Enebakk G11 skapte nettopp et slikt øyeblikk på Stjerne Cup i helgen. Med biler pakket til randen av spente barn, ivrige tilskuere og fotballsko satte de kursen mot Hamar med ett mål for øyet: å ha det gøy!
Det de kanskje ikke visste, var at de også skulle ta med seg hele puljeseieren hjem!
Gjennom 12 intense kamper fordelt på 2 dager, der både skader, svette sokker og uendelig med Pepsi Max fra tilskuersiden ble en del av opplevelsen, spilte guttene seg rett inn i minnene til både publikum og motstandere. Med rå innsats, lagånd som kunne smelte is på Mjøsa, og noen mål som nesten fortjente å bli sendt til Sportsrevyen – akkompagnert av solide forsvarsmurer, kompromissløse midtbanekrigere og elegante finter på topp – klatret de til topps!
Foreldrene på sidelinja levde seg så mye inn i kampene at stemmene var hese lenge før finalefløyta blåste av, og stressnivået var til tider høyere enn hos gutta som spilte på banen... Etter siste kamp var stemningen elektrisk. Dette var en glede å se og oppleve – fantastisk lagspill fra start til slutt.
Puljeseieren på Hamar var mer enn bare et resultat. Den var et bevis på hva som kan skje når 17 gutter legger hjertet sitt i 12 kamper, spiller for hverandre – og aldri slutter å tro på laget sitt.
Og til slutt en stor takk – ikke bare til guttene, men også til foreldrene som stilte opp både på skolen sammen med barna slik at de fikk oppleve sin aller første overnattingscup, til foreldregruppen på sidelinjen som bidro med alt fra gode ord til sporty innsats da de til og med stilte opp i kamp mot barna. Ryktene sier at foreldrene vant knepent med ett mål – så et sted har nok vinnerinstinktet til guttene sitt opphav! Og ikke minst: en stor hyllest til de fantastiske trenerne som har lagt grunnlaget for dette eventyret.
Takk for en fantastisk helg og vi gleder oss til eventyret videre.
Tekst og bilde: Jeanette Hofseth, ivrig og engasjert mamma. 💚
UEFA Playmakers starter opp igjen 23. august!
Postet av Enebakk IF - Fotball den 14. Jul 2025
Vi gleder oss til å ønske nye og gamle deltagere velkommen tilbake til UEFA Playmakers, et helt unikt fotballtilbud for jenter mellom 5 og 7 år!
Etter en fantastisk oppstart tidligere i år fortsetter vi med nye, spennende økter fra lørdag 23. august kl 10.00.
Denne gangen er treningene inspirert av det magiske universet fra Frost.
Både før, under og etter treningen får jentene høre spennende utdrag fra historien, noe som skaper en eventyrlig og leken ramme rundt fotballøktene. Det gjør læringen morsommere, mestringsfølelsen større!
Hva er UEFA Playmakers?
UEFA Playmakers er et lavterskeltilbud utviklet i samarbeid mellom UEFA og Disney, og spesielt tilpasset jenter som vil prøve fotball for aller første gang. Her står historiefortelling, bevegelsesglede og sosialt samspill i sentrum – alt tilrettelagt på barnas premisser.
Har du en jente som har lyst til å prøve fotball på en morsom og leken måte?
Da er dette det perfekte stedet å starte! Tilbudet er helt gratis, og det er ingen krav om forkunnskaper. Alle jenter er velkommen – uansett erfaring og bakgrunn.
Ta kontakt med Anita Neumann Jørgensen om det er noe du lurer på: anita.neumannjor@gmail.com
Trener- og laglederforum for fellesskap, fag og framtid
Postet av Enebakk IF - Fotball den 24. Mai 2025
EIF Fotball samlet trenere og lagledere til første forum på 3-4 år fredag 23. mai!
Etter 3-4 års pause inviterte Enebakk IF Fotball igjen til trener- og laglederforum – og 14 engasjerte deltakere møtte opp. Med faglig påfyll, åpne diskusjoner og deling av erfaringer, ble kvelden en viktig møteplass for klubbens fremste rollemodeller.
Klubbens retning og verdier
Styreleder Chakib Arsalan åpnet forumet med å fortelle hvordan klubben drives – med fokus på inkludering, fellesskap og frivillig innsats. Han løftet frem trenernes viktige rolle i å skape trygge rammer og gode opplevelser for barn og ungdom i Enebakk.
Deretter presenterte sportslig leder Thomas Holm klubbens sportsplan. Temaer som hospitering og differensiering skapte engasjement og gode refleksjoner i gruppa. Hva betyr det egentlig å tilpasse opplegget til hver enkelt – og hvordan gjør vi det i praksis?
Innsats og utvikling – det du selv kan styre
Knut Erik fra Akershus Fotballkrets, bidro med både erfaring, humor og konkrete råd. Han har vært trener siden 1996, og hans tre kjøreregler fikk gjenklang blant deltakerne:
- Aldri kritiser en lagkamerat!
- Kom i tide – og ha med deg det du skal.
- Og skulle du komme for seint – kom andpusten!
- Gjør alltid så godt du kan – og hjelp andre til å gjøre det også!
"Ikke ta fra noen ansvaret de selv kan klare."
Knut Erik snakket om viktigheten av å anerkjenne innsats – fordi det er spillerens eget valg. Han minnet også om hvor viktig det er å gi individuell oppmerksomhet:
"Ha som mål å si navnet til hver spiller i løpet av økta – med en positiv tilbakemelding."
Han la vekt på tydelige prinsipper for trening:
- Aktivitet – aldri kø.
- Spesifikke øvelser – du blir god på det du øver på.
- Kvalitet – det handler om hva som faktisk skjer på banen.
- Differensiering – sørg for jevne grupper med riktig utfordring.
- Aksept for å feile – en kan alltid være for dårlig.
Forumet inneholdt også diskusjonsoppgaver om hvordan man skaper dette i praksis – og hvordan man planlegger med tanke på disiplin, forstått som evnen til å hjelpe, korrigere og forebygge før problemene oppstår. Det handler også om forutsigbarhet.
Felles spillmodell og utviklingsmiljø
Tommy Olsen, trenerutvikler i Akershus fotballkrets, utfordret klubben på å tenke helhet: Kan vi ha en felles spillmodell fra 6 til 19 år i EIF Fotball?
Spørsmålet utløste både nikk og latter, særlig da en trener i salen svarte med glimt i øyet: "Vi er jo ganske gode på lange spark!"
Tommy snakket videre om hva som kjennetegner et godt utviklingsmiljø: Kompetente voksne, tydelige strukturer, og forståelse for spill på ulike nivåer. Hans innlegg ga nye tanker å ta med hjem til eget lag.
Akademiet og praktisk visning
Kvelden ble avsluttet med Salas, treneren bak klubbens nye Akademi på Flateby. Han delte sin treningsfilosofi: Å se hele mennesket, differensiere øvelsene, og kommunisere tydelig før, under og etter trening.
Han viste også praktiske øvelser – fra grunnleggende oppvarming med fokus på å få i gang bein og hode, til pasningsøvelser med kjegler. Et godt eksempel på hvordan teori og praksis kan henge tett sammen.
De som former framtida
Trener- og lagledermiljøet i Enebakk er fullt av dedikerte personer med et felles mål: Å skape trygge, inkluderende og utviklende arenaer for barn og ungdom. De former ikke bare fotballspillere – de former mennesker og samfunnsborgere.
Enebakk IF Fotball takker alle som deltok – og ser frem til å gjøre trener- og laglederforum til en fast og viktig del av klubbens utviklingsarbeid.
UEFA Playmakers for jenter 5-7 år
Postet av Enebakk IF - Fotball den 5. Apr 2025
Etter påske starter vi med UEFA Playmakers!
Dette er et introduksjonskurs i fotball for jenter mellom 5 og 7 år, hvor vi bruker spennende treningsøkter med Disney-karakterer for å skape en morsom og engasjerende opplevelse.
Tema vi har valgt er Vaiana.
Moro, lek og fotball er hovedingrediensene, og i år er det karakteruniverset fra filmen «Vaiana» som brukes i øktene.
Dato: 26. april, 3. mai, 10. mai, 24. mai, 31. mai
7. juni, 14, juni, 21. juni
Tid: kl. 10:00-11:00
Sted: Vidotta kunstgress
Det vil være instruktører fra J13. De får kurs i forkant, klær og litt lønn. Dette er en super måte, både for å rekruttere nye jenter samt å engasjere ungdommene. Om dette blir suksess, gjentar vi dette hvert år 😃
Har du en datter som har lyst til å bli med?
Meld henne på ved å kontakte:
Anita Neumann Jørgensen
anita.neumannjor@gmail.com (tlf: 91743929)